Zaświadczenie o świadczeniach
Zaświadczenie o pobieraniu lub niepobieraniu świadczeń z GCŚ możesz otrzymać na pisemne żądanie w formularzu dot. wydania zaświadczenia lub odręcznym piśmie do urzędu w sprawie wydania zaświadczenia.
Jak otrzymać zaświadczenie?
Wniosek o wydanie zaświadczenia możesz złożyć na kilka sposobów:
- Osobiście w Gdańskim Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej 32/34, gdzie wypełnisz formularz w tej sprawie.
- Przez pełnomocnika bezpośrednio w Centrum przy ul. Kartuskiej 32/34 – musisz wcześniej przygotować wniosek o wydanie zaświadczenia oraz druk pełnomocnictwa. Dokumenty te powinien podpisać odręcznie wnioskodawca.
- Wyślij korespondencję w sprawie zaświadczenia przesyłką pocztową na adres:
Gdańskie Centrum Świadczeń
ul. Kartuska 32/34
80-104 Gdańsk
W takim przypadku wystarczy odręcznie napisane pismo. W piśmie musisz podać:
- dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, PESEL, adres),
- czego ma dotyczyć zaświadczenie, tj. pobierania lub niepobierania świadczeń,
- jakich świadczeń ma dotyczyć zaświadczenie, np. świadczeń rodzinnych, wychowawczych, alimentacyjnych,
- jaki okres ma obejmować zaświadczenie,
- osoby, których ma dotyczyć pobieranie lub niepobieranie świadczeń (dzieci lub osoby na rzecz których były lub są pobierane świadczenia),
- w jakim celu jest potrzebne zaświadczenie oraz
- formę jego odbioru, tj. osobiście bądź przesyłką pocztową.
Możesz też wypełnić przygotowany formularz – pobierzesz go osobiście w Centrum przy ul. Kartuskiej 32/34 w punkcie informacyjnym w budynku A lub ze strony internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń. Każdy z tych dokumentów musi być podpisany odręcznie przez wnioskodawcę.
- Wyślij wniosek przez internet na Platformie e-PUAP (Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej) jako pismo ogólne do urzędu. Wtedy musisz założyć profil zaufany, który zastąpi odręczny podpis wnioskodawcy.
Ważne
Wnioskiem o wydanie zaświadczenia jest zarówno formularz przygotowany przez Centrum, jak i odręcznie napisane pismo z podaniem wszystkich koniecznych danych opisanych wcześniej.
Kiedy wyślesz prośbę o wydanie zaświadczenia przez Platformę e-PUAP, zaświadczenie otrzymasz również w ten sposób. Jeśli zależy Ci na otrzymaniu zaświadczenia przesyłką pocztową, musisz pamiętać by zrezygnować z otrzymywania korespondencji drogą elektroniczną.
Przesłanie wniosku o wydanie zaświadczenia za pośrednictwem poczty e-mail z przyczyn formalnych nie jest skutecznie złożonym wnioskiem o wydanie zaświadczenia i na tej podstawie pracownik Centrum nie może wydać zaświadczenia.