Dodatek do innych źródeł ciepła niż węgiel
Wnioski o dodatek do innych źródeł ciepła można było składać
do 30 listopada 2022 r. Wnioski złożone po tym dniu zostaną
pozostawione bez rozpoznania.
Nazwa procedury
przyznanie dodatku dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła
Wymagane dokumenty
- wniosek o przyznanie dodatku,
- w indywidualnych przypadkach inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia.
Termin i sposób załatwienia
Termin załatwienia sprawy do jednego miesiąca. Sprawy szczególnie skomplikowane do dwóch miesięcy.
Miejsce złożenia wniosku
osobiście:
Gdańskie Centrum Świadczeń
ul. Kartuska 32/34
80-104 Gdańsk
za pośrednictwem poczty:
Gdańskie Centrum Świadczeń
ul. Kartuska 32/34
80-104 Gdańsk
w formie elektronicznej, za pośrednictwem:
Portalu ePUAP – http://epuap.gov.pl - jako pismo ogólne do podmiotu publicznego
Jako adresata pisma należy wskazać Gdańskie Centrum Świadczeń, a nie Urząd Miejski w Gdańsku.
Jednostka odpowiedzialna
Gdańskie Centrum Świadczeń
ul. Kartuska 32/34
80-104 Gdańsk
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
- Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 20 września 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła.
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego.
Inne informacje
- Dodatek ma na celu wsparcie dużej grupy gospodarstw domowych, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów wynikających z wzrostu cen na rynku energii, poprzez zapewnienie im dodatkowych środków na zakup opału.
- Przysługuje gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania jest:
- kocioł na paliwo stałe
- kominek
- koza
- ogrzewacz powietrza
- trzon kuchenny
- piecokuchnia
- piec kaflowy na paliwo stałe
- zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, albo
- kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, albo
- kocioł olejowy.
- Wysokość dodatku wynosi:
- 3 000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego,
- 1 000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym,
- 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
- 2 000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.
- Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynku (CEEB).
- Gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje tylko jeden dodatek. W przypadku gdy w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie otrzyma ta, która pierwsza złoży wniosek. Dodatkowo należy pamiętać, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
- W sytuacji gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, na dany adres zostanie przyznany tylko jeden dodatek. W takim przypadku, kiedy wpłynie kilka wniosków z jednego adresu, dodatek zostanie wypłacony wnioskodawcy, który pierwszy złoży wniosek. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpatrzenia.
- W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych, możliwe jest przyznanie dodatku dla każdego z gospodarstw domowych zamieszkujacych w odrębnym lokalu. Przyznanie następuje w drodze decyzji administracyjnej po uprzedniej weryfikacji zamieszkiwania gospodarstw domowych w odrędnych lokalach w drodze wywiadu środowiskowego.
- Wniosek składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. Wnioski złożone po tym terminie będą pozostawiane bez rozpoznania.
- Wniosek składa się w Gdańskim Centrum Świadczeń.
- Dodatek wypłaca się w terminie do miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę.
- Przyznanie dodatku nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu dodatku przesyłana jest na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej, wnioskodawca może odebrać informację o przyznaniu bezpośrednio w Gdańskim Centrum Świadczeń. Odmowa przyznania dodatku, uchylenie oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wymaga wydania decyzji.
- W przypadku złożenia nieprawidłowo wypełnionego wniosku lub bez wymaganych dokumentów, osoba ubiegającą się o dodatek zostanie wezwana do poprawienia wniosku lub uzupełnienia brakujących dokumentów w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niezastosowanie się do wezwania skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
Świadczenie nie przysługuje gospodarstwom domowym, które skorzystały z wsparcia, przewidzianego w ustawie z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.
Z dodatku nie mogą skorzystać również gospodarstwa, które otrzymały dodatek węglowy.
Informacje na temat opłat skarbowych lub administracyjnych
Brak